Článek 18 (1)

22. prosince 2012 v 23:33 | Arkadina
Petiční právo je zaručeno; ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu má každý právo sám nebo s jinými se obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi.

Ráno. Budík. Vstávání. Tramvaj. Vlak. Stále ráno. Devět hodin. O tři sta kilometrů dál. Domov. Mrazivý domov.
Večer. Postel. Odcházejí. Stěhují se. Definitivně. Naši jim pomáhají. A mně to vadí. Beru to jako zradu. Myslím, že nezávidím nový dům. Vadí mi ta změna. Změna v mém zázemí. Domově. Který mám ráda, když jsem pryč. Který mi připomíná, jak se změnil, když se vrátím. Který bolí. Když jsem tam. Když odjíždím. Když se neozývá.


Vánoční návštěvy. Rozvést dárky. Rozhovory. Většinou příjemné. Veselé historky. A v deset doma. Rozsvítit na verandě. Zjistit, že jejich botník chybí.
Pět zpráv za celý den. A slova o tom, jak mi bude psát. Je to dost. Ale myšlenka na začátky. Třicet zpráv denně. Rychlé odpovědi. A teď nic. Chci dostávat kytky. Řekla jsem si o ně. Protože žádná k narozeninám, svátku, prvnímu výročí, složení maturity. To bolí. Ještě jednou květiny bolely. Osmnáct bílých růží, které jsem nikdy nedostala. Podivná květina. Solitér, prý jako já. Tak krásné, tak kruté. Kolik "bolesti" kvůli troše listí.
Zázvorový čaj příjemně štípe v krku. A na jazyku. Karel Kryl. Škytavka. Pokolikáté dnes?
Pohanková sekaná od babičky. Opilci v ranní tramvaji. V pět z Prahy. Před čtvrtou vstávat. Film. "Probudím se včera". Kupodivu hezký. Napsat dvoustránkovou recenzi. Na jiný film. Recenzi jsem psala jen jednou. Na čtvrt stránky. Bude to zajímavé.
Žlutá rybička visící na lampě. Krysa šramotící v pokoji. Pokoj - tank. Polička na knihy - zabraná. Uklidit.
Vánoce. Nulové pocity. Vrchol. Čeho? Bezcitnosti? Přesycenosti? Únavy? Znuděnosti životem?
Nizozemské rolničky. Tři složené zápočty. Smajlík ve zprávě od angličtinářky. Nebo také emotikon. Dárky. Vánoční trhy. Nákup drobností. Fronta v obchodě s čajem.
Zpráva. Dopis. Dárek. Čekající na rozbalení. Netuším, co to bude.
Prázdno. V hlavě. V srdci? Proč s panem letcem? Kdy budu mít sílu všem a naplno přiznat, že kvůli tomu, abych mohla bydlet tam, kde bydlím? Nebo jsem s ním kvůli něčemu jinému? Tulení se k němu v noci? Možná. Ale někdy mám obavu, že ve vztahu víc brečím, než se směju. Nebrečím. Chlad někdy uvnitř. A stažené vnitřnosti. Nebyla bych šťastnější, kdybych byla sama. Byla bych v pěkném blátě. Ale zase by bylo vše na mě. Jenomže možnost jít do školy pěšky je důležitá. Nebydlet na koleji. Mít klid vlastní garsonky. Jsem zlatokopka?
Co dál? Zkoušky. Testy. Škola. Možná brigáda. Když vše klapne a budu mít od půlky ledna do půlky února volno. Pokud ji seženu. Pokud nebudu muset nějakou zkoušku opakovat.
Chuť jít ven. Proběhnout se. Zabruslit si. Dát si do těla. Dostat endorfiny. Protože prostě nejsou. Byly? Nevím. Někde tyto starosti mizí.

Kaple má okna klenutá a křížem hlásá lásku,
ústa jsou řevem zalknutá a nevydají hlásku,
květiny strachu, věnce lží,
a místo slzí tence mží...

Ozdobený stromeček. Den před odjezdem. Doma teplé pyžamo. A studená voda v koupelně.


Zvracíme přecpaní a měsíce se počínají pátkem,
křičíme ze spaní, zas děsíce se podepsaným řádkem,
pod hranou odvahou tkví pobledlost, jak Pilát ruce myjem,
když s chladnou rozvahou jde posedlost, pak zítřka nedožijem.
 


Komentáře

1 bludickka | Web | 25. prosince 2012 v 11:43 | Reagovat

Myšlenky na začátky znám -Tehdy ses ještě snažil a nemyslel sis že mě máš jistou. - To si nebudu myslet nikdy.
Probudím se včera jsem viděla. Žádné nadšení, ale relax. R. řek že je to hovadina :)Recenzi na film?
S pocity, city a myšlenkami je vždycky problém. Buď jsou nebo nejsou, ale vždy je stav jiný, než bysme chtěli nebo očekávali.

2 Arkadina | Web | 25. prosince 2012 v 20:32 | Reagovat

Myšlenky na začátky umí bolet. Studená sprcha? Žádný ti nebude po roce psát zprávu každých dvacet minut.
Recenzi. Na dvě stránky. Netuším,co s tím. Možná začnu tím, že se na ten film podívám. To by měl být dobrý začátek. Nějaké tipy? Myslím, že jsi k tomu povolaná.

3 bludickka | Web | 26. prosince 2012 v 8:56 | Reagovat

[2]: Kupodivu zprávy mi nijak nechybí. Jen možná nějaké pokusy o romantiku.
A co to bude za recenzi a kam? Povolaná se necítím. Možná bys na to mohla jít od lesa - když už to má být tak dlouhý - a začít o tom psát nejdřív, než se na to podíváš. Co od toho očekáváš, proč se na to chceš podívat, jak si na ten film narazila, atd. A pak jak to dopadlo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.