Článek 14 (3)

23. srpna 2012 v 17:27 | Arkadina
Tyto svobody mohou být omezeny zákonem, jestliže je to nevyhnutelné pro bezpečnost státu, udržení veřejného pořádku, ochranu zdraví nebo ochranu práv a svobod druhých a na vymezených územích též z důvodu ochrany přírody.

Některá rána víte, že potřebujete drogu, abyste zvládli celý den. Třeba když včera byla váha 54 a dnes je 55. Jenomže Vy drogu nemáte. Chcete být nezávislí. Nezávislí. Zvláštní slovo. Kolik toho může a nemusí znamenat. Přijdou Filipes i MickeyMouse. Potom Vám dojde, že ji máte. Jenomže nedostupnou. Jak můžete hladovět, když Vám už včera slibovali knedlíky a zelí. Protože maso nejíte. Protože jste vegetarián.Některé noci jsou delší než jiné. Mám štěstí, že toto léto jich bylo jen pár. Oproti minulému roku je to skoro zázrak. Dlouho jsem nestála ve sprše totálně na konci sil. Je to více než měsíc, kdy jsem potichu křičela bezmocí.
Prší. Kachna přechází silnici. Nebo si ji spletla s řekou?


Jsem dospělá. Dospělá a zadaná. Zodpovědnost. Máma mi nepomůže hledat byt. Já jsem ta, kdo si musí zařídit OpenCard. Kdo musí zjistit, zda je pro něj výhodnější In50 nebo In25. Jediný, kdo by měl/mohl/směl pomoci je pan letec. Nejsem zodpovědná jen za sebe, ale už i za něj. A na druhou stranu je on zodpovědný za mě. Je to zvláštní pocit. Zatím jsem vždy věděla, že jsem na to sama a musím se s tím poprat. A že neúspěch mi ublíží jen do té míry, do jaké mu to dovolím. Teď je tu někdo, kdo mi pomáhá. A za koho zodpovídám. Aby byl šťasten. Takže na jednu stranu pomoc, na druhou závazek.
Člověk si na tu pomoc zvykne. A potom mu chybí. Hluchý telefon. Nikdo neodepisuje. Kdo by napsal tři minuty po půlnoci? Třeba ten kdo bere o půlnoci prášky? Přečíst si zprávy z prosince. O mé první návštěvě u něj. O plánování Silvestra. A potom konečně spánek. Jak dlouho se dá žít z minulosti?


Bonboniéra pro "tchýni". Věnovala mi pár starších triček, která už nemůže nosit a dvě nová, která si koupila a nevšimla si špatné velikosti. Bonboniéra za 144. Cenovka na ruce. Koupíte si mě? Nejraději by dobré bílé víno. Ale abstinent alkohol nedává.
Psaní jako forma terapie. Je terapie nutná, když se vlastně daří? Není. Psát, když se mi chce. Určitá forma zrady. Na těch, kteří mi pomáhali, když mi bylo mizerně. Svědomí se s tím musí vyrovnat. Nebo to udělám tak jako špatný rodič. Koupit si lásku dětí dary.
Po dlouhé noci. Bílé tričko. Řetízek s drakem. Nerozčesané vlasy. Zašité ponožky. Nikdy jsem si ponožky nespravovala. Až pan letec mne to naučil.


Terapie. Zkusila jsem napsat článek o bytí v Praze. Pozitivní a nadšený. Aspoň tak jsem se tam většinou cítila. CountryLife, Starbucks (Jak mi Starbucks zachránil život - doporučuji), Česká koruna, Národní muzeum a zábavná výstava o českých vynálezcích...


Ranní cesta. Mlha. Opar. Šedá obloha. Kabát v uších. Nad obzorem svítá. Je to za náma. /"Chlapi, je to za nama." "Hovno je za nama."/ Koňský povoz, který mne míjí. V Praze asi koně tak často nepotkám. Ne že bych je tady snad vídala denně, ale většinou je dvakrát do měsíce člověk potká. Déšť. Soustředění volejbalistů v zářivě žlutých tričcích. Minule jsem tři potkala, když jsem odprovázela pana letce na autobus. Neudělalo mu to moc dobře. Ale byl to z větší části humor.


Petřín. Vyprávění o Hladové zdi. Kanál. Úvaha o významu znaku města. Cesta do podzemí na Petříně. Krátký výlet na Anděl. Brambůrky od Marks&Spencer. Chalva po návštěvě CountryLife. Pamatoval si, že ji mám ráda. I konkrétní druh. Před tím nějaké ovesné sušenky od paní z HaréKrišna či co. A arašídy v jogurtu. Vyšehrad. Totálně unavení. Bez vody se těžko žije. Litr za devadesát korun. Raději umřít žízní. Hádka dvou lidí. Veřejná. Zasáhnout či ne? Když nevíme, o co jde. Metrem na Zličín a potom na letiště. Vyhlídková terasa uzavřená. Ale pana letce vzali. Návrat v noci. Jedoucí rychlík, otevřené okno, tma a já stojím vedle pana letce.
A také Lukov. Javorníky. Štramberk. Bruslení. Výlety za keškama. ZOO. Pralesničky jsou nádherné. Výlet do vesničky, kde slaví 500let. Kino. Filmy.

 


Komentáře

1 bludickka | Web | 24. srpna 2012 v 11:13 | Reagovat

Nebo některé večery potřebujete drogu, abyste se vyrovnali s náročným dnem.

Vypadá to tu optimisticky se všemi těmi fotkami :)Arkadina, jak hledí vstříc světlejším zítřkům :)

Zařídit si opencard není nic těžkýho. Myslím, že by to mělo jít i přes internet, akorát vyzvednutí osobně nebo na plnou moc. Kdybys chtěla s něčím poradit, tak klidně napiš. Jestli to bude v mých znalostech :)

Výstava o českých vynálezcích? Dokdy, kde? :)Člověk často bývá nadšený s vidinou nového začátku.. než přijde další stereotyp :)

Hádky lidí vídám furt, většinou feťáci, alkoholici, bezdomovci. Lépe nezasahovat.

Vypadá to, že se ti léto podařilo a že máš spousty zážitků. Mám upřímnou radost, i když trochu závidím :)

2 Arkadina | Web | 25. srpna 2012 v 19:32 | Reagovat

Taky možný pohled na věc.
Arkadina jak hledí vstříc nejistým zítřkům.
OpenCard nakonec ušla. Tedy nejprve mne paní poslala někam jinam, což vzhledem k faktu, že se ve městě neorientuji bylo poněkud veselé, ale zvládla jsem to. Horší je to s bydlením. Pomalu přemýšlím, že to vypadá na nějaký slušný most. Ale na ten Karlův, tam je moc hluku a málo klidu na studium. Takže pokud by byly nějaké tipy, jak si najít bydlení, tak sem s nimi.
Do 30. září v nové budově Národního muzea. A mají tam i dílnu a dají se spojovat drátky a tak. Vůbec je to prima.
Já ani nejsem nadšená představou nového začátku. Já jen doufám, že to nebude moc bolet.
Děkuji.

3 Maggie Elm | Web | 26. srpna 2012 v 8:39 | Reagovat

To napravo jsi ty? Připadáš mi nějak známá, což je dost zvláštní. Ty vlasy sou úžasný.
V Praze jsem byla párkrát. Naposledy sama a připadala jsem si tam dost zvláštně. Snažíš se ať moc není slyšet tvůj moravský přízvuk a nezařvat na ně něco sprostýho když tě ve třech podnicích za sebou nepustí na záchod, teda dokud si nekoupíš dortíček za sto korun.
Na životě ve městě asi něco bude. Třeba Starbucks.
O droze jsem taky často přemýšlela. Jenomže když to nejde, tak to nejde. Třeba když přijedete od babičky a na váze je o dvě kila víc.
To pomalované je hladová zeď? Taky bych si něco načmárala.

4 Maggie Elm | Web | 27. srpna 2012 v 8:33 | Reagovat

Souhlasím, modrá barva je nejúžasnější. No kdyby detaily... ale člověk se spokojí s málem. Ve skutečnosti ten obrázek vypadá přece jenom líp, protože foťák hrozně maže přechody barev.

5 bludickka | Web | 28. srpna 2012 v 8:11 | Reagovat

[2]: Já jdu dnes vyzvednout opencard kamarádkám, co se sem budou stěhovat. Ale jelikož jsem věrná svému jménu, pochybuju, že to najdu na první pokus :)O tom, že už jsem tam dvakrát byla, raději pomlčet :)Pitomý metro, nikdy nevím, kde vylézt.

Tipy na bydlení? Vše je drahé, takže já beru jako jediné dostupné bydlení na kraji Prahy. Myslím, že jsme podnájem sehnali pres www.bezrealitky.cz. A jaké vůbec máte o bytu představy? (místo, dispozice, zařízení, cena?)

6 Arkadina | Web | 29. srpna 2012 v 18:26 | Reagovat

Maggie Elm: Řekněme, že jsem teď chvíli měla stejné vlasy.
Moravský přízvuk neřeším, myslím si, že ho nemám, a i kdyby, raději ten než pražský.
Nedivím se jim. Zajímavě to řeší ve Starbucks. Číselný kód vytištěný na účtence. Jinak se dovnitř nedostaneš.
Není to hladová zeď. Je to kus zdi na Národní. Aspoň myslím. Teď jsem kolem ní opět šla a už když jsem se blížila, tak jsem věděla, že tam bude. Chvíli jsem měla pocit, že se v Praze vyznám.
Přechody barev právě vypadaly nedotaženě. Hlavně u té černé to bilo. Ale jinak dobré.
bludickka: Já si raději zaškrtla, aby mi to poslali. Takže dnes už byl na stole lístek, o předání do vlastních rukou. Zvláštní, třeba dopisy z univerzit předali proti podpisům i sestře, ale toto ne. Je to fajn.
Nikdy nevím, kdy vylézt. Hmm. Hlavně, Můstek mi dělá problém. Někdy vyjdu v půlce náměstí, jindy na začátku. Většinou naopak než se mi to hodí. Asi proto, že jezdím různou linko. Ale to se poddá. Doufám.
Místo na nedaleko metra. Ideál je Praha 6, ale v podstatě jsme na to rezignovali. Nad 20m, vybavený a do cca 8000. V pátek nás čeká další prohlídka. Snad to bude ještě volné. Držím si pěsti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.