Článek 11 (4)

26. května 2012 v 22:29 | Arkadina
Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu.

Nejspíše jsem odmaturovala. Vím výsledky didaktických testů, vím výsledky školních ústních maturit, byly mi naznačeny výsledky státních ústních maturit. Jediné, co nevím, jsou slohové práce. Jsem přijatá na UPOL. Teď se hlavně dostat CUNI. O tom, že to bude těžké, si iluze nedělám. Nevím z čeho studovat. Takže se v tom zatím plácám. A že je možné, že se nedostanu. Ale chtěla bych. Opravdu bych chtěla.


Čím začít? Tím, kolikrát jsem to nedávala? Sobotním dopolednem v pyžamu? Vstáváním v šest a ukládáním k spánku před půlnocí? Tím, že to byl jistým způsobem nejošklivější půlrok mého života? Ale to už přeci dávno víte.

Jak někomu sdělit, že nechcete moc jíst? Třeba takto…
17. 5. 2012
11:15 A pokud se něco změní, tak k lepšímu. Ale plán mám stejný, jen se trochu bojím příštího týdne. K obědu ještě nevím. Nejspíš něco z tofu, pořád tam mám půlku. Ale nejdřív musím vyřešit, kolik je na konferenci Bulharů.
11:17 Bylo jich 7. Mám ráda rovnice.
11:28 Verze třetí špatně 15 otázek. Ani se nedivím. Proč bych měla vědět, kde se narodil Bohuslav Martinů.
11:41 Proc se bojis pristiho tydne mi asi nereknes ze?
11:43 Asi takto. Mám určitý zvyk, který považuji za normální. V poslední době jsem od něj kvůli přípravě na maturitu musela upustit, což mi nevyhovuje. Má to totiž dost negativní důsledky. Jen mám obavu, že se ti ten zvyk nebude moc líbit. Toť vše.
11:48 Druhá verze testu 1 špatně. A čas zjistit, co udělám s tím tofu.
11:49 Co je to za zvyk? At vim,na co se pripravit.
11:56 V podstatě pokud to není nutné, tak si v poledne nedávám teplé jídlo a nejím pečivo.
11:58 Nechapu, to je to,ceho se bojis?
11:58 Toho se nebojím. Na to jsem zvyklá. Jen doufám, že ti to nebude příliš vadit.
11:59 A ceho se tedy bojis?
12:01 Tvé reakce. Toho, že budeš proti.
12:02 No,protoze nevim,co jinak chces jist.
12:05 To co celý rok. Jogurty, kiwi, jablka, grepy, rýžové chlebíčky a musli tyčinky.
12:09 Aha,to zni jako dieta. Nechci se te nijak dotknout,ale zni to - pribrala jsem diky tvé strave,musim shodit?
12:15 Znít to může jak chce. Ale rozhodně to není myšleno takto. A není to ani dieta. V podstatě u mně platí rovnice, že když jím jinak než jsem zvyklá, tak mám temno častěji a je horší. Takže to ber jako něco na způsob antidepresiv a pokus se tím nezabývat.
12:30 Je to tvoje vec, co budes a nebudes jist.
12:36 Jsem ráda, že to tak bereš. Snad to náš vztah nijak neovlivní. Jak se daří?

Náš vztah, aby bylo vidět, že mi na něm záleží. Ale jinak jsem měla dojem, že to šlo dost hladce. A taky, že to asi nevzal přesně tak, jak jsem to myslela. Nicméně pokud s ním mám v létě bydlet, tak si musí zvyknout.

Sobota
Ráno se vzbudit vedle pana letce. Nachystat mu snídani. Jet do Olomouce. Koupit si čokoládu. Vlak. Překvapení, že nejedeme přes Přerov. Číst poznámky z testů, které byly zveřejněny. Ostré slunce. Nemožnost ulovit cache na nádraží. Podivný zvuk semaforů. Dlouhá ulice. Poznávat, kdo jde na přijímací zkoušky. Výtah na rozestavěnou budovu. Kus pole v centru města. Budova právnické fakulty. Skupina sportovců chystající se na trénink na kajaku. Pes a jeho pán. Pes ve vzduchu drží zuby klacík. Minutu. Jak by se pánovi líbilo držet celou váhu svého těla zuby.
"Kudy se jde k právnické fakultě?" Po dlouhé době jsem schopná někoho někam navigovat. Pocit hrdosti. Ačkoliv doma nikdy neumím poradit. Tady jsem chvíli a už radím. "Měla jsi s ním stejnou cestu?" "Ne, byly to dvě ženy." Atletické závody. Tramvajová zastávka. Tramvaje měly výluku, zastávka nebyla obsluhována. Nevadilo. Klid na čtení otázky číslo čtrnáct. O půl zpět k budově.
Dlouhá, dlouhá fronta. Lidé jako vždy. Nafoukaní. Chlubící se sami sebou. Zapřádající rozhovory s někým, koho už nejspíš neuvidí. Zahájení testu. Zadání o dost jiné než zkušební testy. Nešlo mi to. Význam sousloví poradit se s Vaňkem. Říkali jsme si v češtině, že se tam píše velké V, ale význam ne. A mnohé další. Na druhé straně výhoda informací, které jsem načerpala v rámci přípravy na vyšší úroveň maturity. Pocity celkově špatné.
Rychle pěšky na vlak. Čas koupit si bagetu. U Mr.Bakera. Čerstvou. Sýrovou. Nová etiketa vody Bonaqua. Lepší než minulá. Báječná bageta. Jen kvůli ní stojí za to jet do Olomouce. Celozrnná, na povrchu křupavá, se spoustou sýrů, pomazánkovým máslem, salátem, rajčetem. Naprosto famózní. Skládala jsem na ni ódu. Cestou domů jsem se neučila. Další čokoláda.

20. 5. 2012
"Jen ať slečna ví, kdo jsi." Scéna mezi domácí a panem letcem. Nezaplatiů nájem. Vysvětloval mi proč. Bylo mi to jedno. Chodím s ním, ale nežiju s ním. Dokud máme oddělené finance je to jeho věc. Sází na sport? Jeho věc. Nesouhlasím se sázením, ale nebudu měnit lidi.

21. 5. 2012
"Jsme tu jako v čekárně u zubaře."
"Nebojte se, slečno." od mladého neznámého muže, který také maturoval - kdybych o tom řekla panu letci tak žárlivostí neusne
Oni nevěnují pozornost mé nádherné prezentaci. Deziluze hned v první části zkoušky.
"Ve které zemi se opracovávají diamanty?" Otázka, která s tématem práce skoro nesouvisela.
"Nejlepší výsledek didaktického testu vyšší úrovně z češtiny na této škole za dva roky." Můj výsledek.
Ještě bych si měla přečíst odborná témata.
Vybrat si ze čtyř lístečků.
Autrálie, Nový Zéland, Kanada
Aha, ono je zadání z obou stran.
To byl děs. Jak se na sebe dívaly. Ta gramatika. Slovíčka.
Rychle ještě přečíst všech 25 témat do odborného předmětu. Netuším, co je ve kterém.
Vytáhnout kartičku nejvíce vlevo. Číslo jedna. Obecně o zahraničním obchodu. Pohoda.
Jiný způsob číslování otázek. Aktivní a pasivní obchodní politika státu. Pohoda na druhou. Cla, licence, CzechTrade. Slunce, které mi svítilo na přípravu. Spolužák, který nemá moc o čem mluvit. Komoditní burzy. Nezávidím. Mám chuť napovídat. IPE v Rotterdamu, ropa Brent.
Třináct minut monolog, potom dvě minuty nevěděli, na co se mě ptát.
"Co jsi to měla za téma, že se tě baron Prášil ptal na INCOTERMSy?" "Aktivní a pasivní prostředky zahraničně obchodní politiky státu. Šli mimo téma."
Čeština už snad bude v pohodě. Přečíst si to. Nepřevlékat si košili. Nedávat si mikinu. Aby mne neopustilo štěstí?
Lístek nejvíce vlevo. Kalibův zločin. Merde. Co je to za literaturu? Jaké jsou znaky? Skoro nic mne nenapadlo. Odborný text. Jako zdroj jméno a titul Česká literatura 19. století. "Která polovina?" "Druhá." Bylo to tak. Složila jsem nějaké znaky, ale moc jistá jsem si nebyla. Chvilkový výpadek ohledně jména Jiráska. Ne okno, ale Temno.
Při čekání na výsledky. "Daly jsme dvě trojky. Filipovi a vyšší úrovni, jinak z angličtiny jedničky." Čeština vyšší, angličtina nižší.
Bonboniéra pro předsedkyni komise, když už jsme neměli žádné občerstvení. Milka bonboniéra s nápisem Thank you. "Ještě tam měli I love you, ale to jsme raději nebrali."
"Nemůžu jet na Ukrajinu, šetřím si na padák. Potřebuji 100 000. Dá se sehnat i za 30 000, ale na tomto se nemá šetřit." spolužák, kterého nevzali na UNOB
Vyhlášení výsledků. Jedna, jedna, splnila, splnila. Češtinářka si vztyčeným palcem přejíždí po tváři. Takže nejspíše také jedna.
"Byla jste výborná." předsedkyně maturitní komise
"Když nebudete chtít, aby na Vás byla vidět nervozita, nehrajte si s vlasy." učitelka češtiny, které si opravdu vážím, ač mne jen suplovala
Čekání a vybitý telefon. Jak prozvonit pana letce? Počkat na půl šestou.
Uvítání. A za dvacet minut v posteli. Protože den předtím nemohl. Necítil se dobře. Bolelo jej v krku.
K večeři jablko. První jídlo od nedělní svačiny. Možná proto ta euforie. "Nechceš něco víc? Dej si něco. Vezmi si čokoládu." Od maturity nejím oříšky a čokoládu. Aspoň do začátku léta.
Rozčesat vlasy. Tři miniaturní přírodní dredy. Nejspíše. Nebo opravdu hodně a kvalitně zcuchané vlasy. Nestíhala jsem se česat.
 


Komentáře

1 Maggie Elm | Web | 27. května 2012 v 11:06 | Reagovat

Chlapi sou trochu natvrdní, nejsou? I když občas se to hodí. Já nevím, opravdu chceš takhle jíst? Vegetariánka? Anorektička? Ne, nechci ti dávat žádné rady, tohle fakt neumím.
Líbí se mi ten popis maturity, jen kdybych to zvládla tak dobře jak ty. Za tři týdny jedu do Olmiku, asi si udělám čas a koupím si na nádru bagetu:)

2 bludickka | Web | 28. května 2012 v 19:42 | Reagovat

Gratuluju! Já věděla, že maturita bude s přehledem :) Kéž by takhle s přehledem bylo vše.

Jaké bude soužití se ukáže později. Jestli mu to bude vadit nebo ne. Sýrovou bagetu bych si dala hned!

3 Arkadina | Web | 1. června 2012 v 16:52 | Reagovat

Maggie Elm: Chlapi jsou chlapi. Nejsou horší nebo lepší než ženy. Jen jiní.
Doufej, že maturitu zvládneš lépe. Maturita je o celém půl roku před ní a ten bys asi nechtěla. Bagetu si kup. Byla v tom menším Mr.Bakerovi, přeci jen tam jsou dva. Ale asi budou mít stejný sortiment.
bludickka: Děkuji. Aspoň někdo to věděl. Co říkají věštecká znamení na přijímačky do Prahy? Vyjdou mi? Sýrová bageta je naprosto bombastická.

4 bludickka | Web | 2. června 2012 v 8:31 | Reagovat

V tomhle případě věštba není tak stoprocentní :) Ale ručičky vah se naklání spíše k ano :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.